Za medije
Za medije smo dosegljivi na mediji@klinicna-psihologija.si in na 040 683 339 (kontaktna oseba: Mojca Štubljar).
IZJAVE ZA JAVNOST
Stroka: “Gre za sistematično uničevanje strokovne obravnave pacientov na področju duševnega zdravja!”
Ljubljana, 6. 11. 2024 – Zbornica kliničnih psihologov Slovenije in Združenje za otroško in mladostniško psihiatrijo sta danes na novinarski konferenci predstavila trenutno zaskrbljujoče dogajanje na področju duševnega zdravja v Sloveniji. Po mnenju stroke gre za pot v tvegano situacijo, ko bo duševno zdravje prebivalstva v rokah posameznikov brez ustrezne izobrazbe za varno in kakovostno obravnavo pacientov z duševnimi boleznimi.
Kliknite za izjavo za javnost in pojasnjevalno gradivo.
Odziv zdravstvene stroke na kampanjo “Psihoterapevti skrajšujemo čakalne vrste”
Ljubljana, 11. 10. 2024 – Strokovnjaki s področja klinične psihologije, otroške in mladostniške psihiatrije in psihiatrije izražamo resno skrb ob pobudi »Psihoterapevti skrajšujemo čakalne vrste«. S pobudo ponujajo brezplačne »psihoterapevtske« storitve za ljudi, ki so v čakalnih vrstah v zdravstvu, iz česar sklepamo, da imajo resnejše težave v duševnem zdravju in potrebujejo ustrezno strokovno pomoč znotraj zdravstva. Ob tem opozarjamo na ključne nevarnosti.
Kliknite tukaj za izjavo za javnost.
Odprto pismo Ministrstvu za zdravje: Komu je vseeno, kdo izvaja zdravljenje posameznikov z duševnimi motnjami?
Ljubljana, 9. 10. 2024 – Že vse od prvih pogovorov o pripravi predloga Zakona o psihoterapevtski in klinično psihoterapevtski dejavnosti se soočamo s trditvami, da bodo ta zakon in z njim povezane spremembe pomembno vplivali na krajšanje čakalnih dob na področju duševnega zdravja. Vendar pa je, kot smo že večkrat opozorili, rešitev, ki jo zakon predvideva, nevarna in neetična, na čakalne dobe pa ne bo bistveno vplivala.
Kliknite tukaj za celotno odprto pismo.
Ključne pripombe na predlog Zakona o psihoterapevtski in klinično psihoterapevtski dejavnosti v javni razpravi
Ljubljana, 16. 9. 2024 – Predstavniki zdravstvene stroke s področja duševnega zdravja menimo, da aktualni predlog zakona v predlagani obliki ni primeren za sprejetje. Podpiramo namero, da se področje skrbi za mentalno zdravje prebivalstva uredi. A uvedba hitrih rešitev, kakršne prinaša predlog zakona, lahko prinese resne posledice za zdravstveno oskrbo pacientov.
Kliknite tukaj za dokument s ključnimi pripombami na predlog zakona.
Duševne stiske zahtevajo varno in strokovno obravnavo
Ljubljana, 10. 9. 2024 – Številna strokovna združenja in zdravstveni zavodi v Sloveniji opozarjajo, da ljudje z duševnimi stiskami potrebujejo varno, celostno in predvsem kakovostno obravnavo. Zato poudarjajo, da je predlog zakona o psihoterapevtski in klinično psihoterapevtski dejavnosti, ki ga je pripravilo Ministrstvo za zdravje, neustrezen in škodljiv za paciente.
Kliknite tukaj za izjavo za javnost.
Odziv stroke na neresnične informacije v sklepu državnega sveta
Ljubljana, 26. 3. 2024 – Predstavniki štirih strokovnih združenj smo 26. marca 2024 odločevalce, predstavnike različnih nacionalnih institucij in medije opozorili na neresnične trditve in nevarna priporočila v Sklepu, ki ga je Državni svet sprejel po posvetu, ki so ga organizirali v sodelovanju in na pobudo Slovenske krovne zveze za psihoterapijo.
Kliknite tukaj za izjavo za javnost
Kliničnih psihologov bo do leta 2028 še enkrat več
Ljubljana, 12. 3. 2024 – V javnosti krožijo neresnični normativi o potrebnem številu psihoterapevtov, kar predstavlja poskus patologizacije družbe. V Sloveniji bomo imeli do leta 2028 imeli še enkrat več kliničnih psihologov, kot jih imamo danes, so sporočili iz Zbornice kliničnih psihologov (ZKP) in poudarili, da bo to pomembno izboljšalo dostopnost do pomoči na področju duševnega zdravja, skrajšalo čakalne dobe na prvi pregled in povečalo dostopnost do psihoterapije v zdravstvenem sistemu.
Kliknite tukaj za izjavo za javnost
Stroka o predlogu Zakona o psihoterapiji
Ljubljana, 10. oktober 2023 – Ob dnevu duševnega zdravja so predstavniki stroke – klinični psihologi in psihiatri – izrazili veliko zaskrbljenost zaradi informacij o predlogu zakona o psihoterapiji, ki so zaokrožile v medijih na podlagi izjav dr. Mojce Zvezdane Dernovšek, vodje delovne skupine za pripravo predloga zakona na Ministrstvu za zdravje. Kot kaže, je Ministrstvo stroko pri pripravi predloga zakona popolnoma zaobšlo in ugodilo zasebnim interesom izvajalcev psihoterapije izven zdravstva. Tako bi ta predlog zakona lahko bil v direktnem nasprotju s tem, za kar je ta vlada obljubila, da se bo zavzemala – za stroko in za javno zdravstvo.
Kliknite tukaj za izjavo za javnost